היפרדות בטנית / דיאסטזיס

Diastasis recti הוא מצב המאופיין בהפרדה של שריר "הישר הבטני" rectus abdominis, לאורך קו האמצע של הבטן. זה קורה לעתים קרובות במהלך ההריון כאשר הרחם הגדל מפעיל לחץ על שרירי הבטן, וגורם להם להימתח ולהיפרד.

דיאסטזיס רקטי אינו בקע, אלא היחלשות או הידלדלות של רקמת החיבור (linea alba) המחזיקה את שרירי הבטן יחדיו. למרות שזה תופעה שכיחה במהלך ההריון, גורמים מסוימים כגון הריונות מרובי עוברים, גיל אימהי מתקדם ועלייה חדה במשקל יכולים להגביר את הסיכון.

תסמינים נפוצים של דיסטזיס רקטי כוללים בליטה של הבטן העליונה או התחתונה במיוחד במהלך פעילויות כמו ישיבה או ביצוע תרגילי ליבה. זה יכול גם להוביל לכאבי גב, תפקוד לקוי של רצפת האגן ויציבה לקויה. ניתן לאבחן דיסטזיס רקטי באמצעות בדיקה גופנית, בה תתבצע גם הערכה של רוחב ועומק ההיפרדות.

טיפול פיזיותרפי בדיאסטזיס רקטי כולל בדרך כלל אמצעים שמרניים, כגון תרגילים מיוחדים המכוונים לשרירי הליבה העמוקים, מכניקת גוף נכונה והדרכה להתנהלות בחיי היומיום ובזמן ביצוע פעילות גופנית. הפניה לאנשי מקצוע מתחום הבריאות היא חיונית לאבחון מדויק ובניית תוכנית טיפול מותאמת אישית. וכמובן כמו בכל דבר, מניעה היא מילת המפתח!

ניתן לשקול ניתוח לתיקון שרירי הבטן, אך הוא מיועד לרוב לא.נשים עם מגבלות תפקודיות משמעותיות או אי נוחות ולרוב מומלץ לאחר סיום שלב תכנון המשפחה.