כאבי האגן

כאבי אגן כרוניים היא בעיה נפוצה, ולה סימנים שונים.

לעיתים מדובר בכאב שמורגש סביב איברי הנרתיק ,פי הטבעת, אגן הירכיים, מפשעה, בטן, ירכיים או עכוזים.  הכאב יכול להיות קל או חמור, קבוע או רק בפעילויות מסוימות, כגון קיום יחסים, פעילות גופנית, רכיבה על אופניים, ישיבה או לבישת בגדים מסוימים.  הכאב יכול להיות מתואר באופנים שונים מתחושת שריפה, כאב, דקירה, עיקצוצים ועד תיאור של תחושה של משהו שנקרע או כמו ירי על המקום.

הכאב יכול להיות נוכח במשך שנים רבות, גם אם הסיבה לכאורה לא ידועה, או שאולי התחיל בעקבות זיהום, תגובה אלרגית, טראומה או אירוע מלחיץ.

כאבי אגן יכולים גם להיות קשורים לבעיות רפואיות אחרות, כגון דלקת בשלפוחית ​​השתן, פיברומיאלגיה, תסמונת המעי הרגיז, אנדומטריוזיס ותסמונת העייפות הכרונית.

 עקב סיבות אלו, זמן רב עלול להתבזבז במציאת המומחה המתאים וקבלת הטיפול היעיל.

אסקור כאן בקצרה חלק מהמושגים היותר שכיחים בנושא הפרעות כאב בעת קיום יחסים – השם הכולל לכאבים אלה הוא  – דיספראוניה Dyspareunia, והיא נחלקת לתת סוגים שונים:

וולוודיניה – מונח כללי עבור כאב באיזור הנרתיק, והסיבה לא תמיד ברורה. הכאב יופיע בד"כ בזמן חדירה ויורגש כצריבה ותחושת גירוי עז של פתח הנרתיק ולפעמים גם באיזורים הסמוכים. בפיזיותרפיה ניתן לטפל בסימפטומים אלה ע"י תרגילים לחיזוק רצפת האגן, ביופידבק, הגברת זרימת הדם לנרתיק ואמצעים שונים להורדת כאב.

קוקסידיניה: כאבים בעצם הזנב או פי הטבעת. חשוב לפנות קודם לגורם רפואי כדי לבדוק את מקור הכאב, לעיתים נובע הכאב כתוצאה מבעיה אורתופדית ואז הטיפול יהיה תרופתי, פיזיותרפיה אורטופדית ולעיתים אף ניתוח. במידה והכאב קשור ברצפת האגן, לאחר בדיקה תוכל הפיזיותרפיסטית להתאים לך את הטיפול המתאים ביותר עבורך.

וגיניסמוס: התכווצות בלתי מבוקרת של רצפת האגן ושל שרירי הנרתיק, המונעת כניסה אל תוך הנרתיק, וכתוצאה מכך מונעת קיום יחסי מין (גם אם האישה מאוד רוצה בהם) החדרת טמפון או בדיקה גינקולוגית.  לרוב שכיחה אצל נערות לקראת תום תקופת ההתבגרות.

הטיפול בכך כולל טכניקות להרפיה והרגעת האיזור, העלאת המודעות הגופנית/ למידת האנטומיה הנשית, תרגילים להשגת שליטה טובה ברצפת האגן, הן בכיווץ והן בשחרור. אופציה נוספת היא שימוש במרחיבים – קונוסים בגדלים שונים עליהם מתאמנת האישה כטכניקה להרחבת פתח הנרתיק ולהורדת החשש מפני חדירה.

קיימים עוד סוגים נוספים של כאב, גם באיזור הנרתיק וגם בפי הטבעת. ולהם שמות שונים ותסמינים שונים. חשוב מאוד לגשת לאיש מקצוע על מנת לקבל איבחון מתאים של הבעיה, אין דומה כאב באגן כתוצאה מצלקת בעקבות ניתוח באיזור, לכאב בעקבות שינויים הורמונאליים או עליה במשקל. ואין דומה כאב בעקבות פגיעה עצבית לכאב עקב טראומה רגשית.

הטיפול לעיתים קרובות משלב מספר גורמים, תרופות לשיכוך כאבים או קרמים שונים למריחה, פיזיותרפיה לרצפת האגן, טיפולים משלימים ו/או ייעוץ פסיכולוגי.

להמשך קריאה: