לאחר הלידה

להיות אמא טריה זה אומר התרגשות, חוסר שינה, שמחה עצומה ותשישות עצומה אף היא. הכל כל כך תובעני ודורש תשומת לב , כך שקל לשים בצד את הצרכים הפיזיים והרגשיים שמתלווים למציאות של 'להיות אמא'.

אבל דווקא תקופה זו שלאחר הלידה היא זמן חשוב לגוף על מנת להתאושש ולאט לחזור לעצמו.

חשוב לא להזניח תופעות שמתעוררות כמו:

בריחת שתן, איבוד תחושה בשלפוחית השתן,

אי שליטה על צואה או דחיפות בפעולת מעיים

כאב במפרקי האגן והגב

עצירויות, טחורים, קשיי התרוקנות

זיהום בצלקות או קרעים

תחושת כובד או בליטה בנרתיק

דימום מוגזם או נוכחות של קרישי דם

כאבים בקיום יחסים או צלקות כואבות

היפרדות של שרירי הבטן.

ששת השבועות הראשונים שלאחר הלידה נקראים בשם תקופת משכב הלידה, ולא לחינם הם נקראים כך, תקופה זאת חיונית ביותר עבור הגוף לשם התאוששות וצבירת כוחות. לכן בזמן הזה כדאי מאוד להניח בצד את היומרות להיות סופר-וומן ואם יש אפשרות אז לדחות פעולות כמו הרמה של חפצים כבדים, נשיאה של קניות, עבודות בית ובכלל, אם מציעים לך עזרה אז זה הזמן להגיד כן.

כל השרירים שלנו ובמיוחד שרירי רצפת האגן והבטן עברו תהליך לא פשוט בכלל, והם צריכים זמן להתרפא ולהתחזק, וזה נכון גם לנשים אחרי לידה רגילה וגם לנשים אחרי ניתוח קיסרי שאולי רצפת האגן לא עברה מתיחה כה חזקה, אבל שרירי הבטן שלהן וגם היציבה בהחלט צריכים שיקום.

לעיתים נראה כאילו הבטן שלנו הפכה לממתק ג'לי אחרי שההריון מתח את השרירים עד קצה גבול היכולת, פתאום השליטה לא כל כך קלה והכניסה לבגדים שלפני ההריון נראית כמו חלום רחוק, אבל אל דאגה, הבטן שלך תתחזק וכך גם רצפת האגן, אם תקפידי על ביצוע התרגילים הנכונים בצורה הנכונה ובמידה המתאימה.

יש פעילויות גופניות רבות ומגוונות לנשים לאחר לידה, החל מקבוצות ספציפיות לנשים אחרי לידה ועד שחיה, יוגה, פילאטיס, ריקודי בטן ועוד, אך כמו שכשבונים בית לא מתחילים מהתקרה, כך גם אחרי לידה אנחנו צריכים קודם לחזק את היסודות וזה אומר שיפור השליטה בגוף מבפנים החוצה, קודם את שרירי היציבה, הבטן ורצפת האגן ואחר כך לעבור לתרגילים קשים יותר.

שרירים אלה דווקא דורשים הרבה ריכוז, איטיות, ועדינות ולא מיד להרשם לפעילות של אירובי מדרגה או קיק-בוקסינג.

כדאי לקבוע הליכה יומית, אולי עם עוד אמא טריה או שכנה, את יכולה לקחת איתך את התינוק בעגלה, אך חשוב שתשימי לב שגובה הידיות של העגלה הוא מספיק גבוה כך שתוכלי ללכת בצורה זקופה ולאזן שוב את היציבה שלך.

עוד דבר שנשים רבות שמות לב אליו – למה בכל פעם שאני קמה להאכיל את התינוק אני גם הולכת לשירותים? אם את מניקה ושותה הרבה כל פעם, בהחלט יש סיבה להגיע לשירותים גם מספר פעמים באמצע הלילה, אבל אם את שותה מים בכמות סבירה במשך היום, ולא בלילה, אין שום סיבה ללכת לשירותים רק בגלל שהתעוררת! ההיפך הוא הנכון, אם כל פעם שנתעורר נלך לשירותים, בסופו של דבר השלפוחית שלנו תתרגל להתרוקן בפרקי זמן קצרים מאוד ובכמויות קטנות ואז גם אחרי שהתינוק יגדל ויתעורר פחות באמצע הלילה (או ישן לילה שלם) יהיה לגוף שלנו קשה מאוד לוותר על ההרגל הזה.

כדאי לגשת ולהיבדק בידי גורם מקצועי כדי להבטיח התאוששות יעילה של רצפת האגן, ללמוד טכניקות כיצד לטפל בצלקות ותפרים ולמנוע הידבקויות שלאחר לידה הן בלידה רגילה והן לאחר ניתוח קיסרי.