צניחת אברי האגן

צניחה היא מצב בו אחד או יותר מאברי האגן, אינו נמצא במקומו.

הצניחה מתרחשת כאשר המבנים שנועדו לשמור על אברי האגן,ניזוקים, חלשים או נתונים תחת לחץ גבוה או מתמשך ומתקשים לבצע את תפקידם.

אברי האגן הקטןמיקום תקין של אברי האגן

כמו במצבים רבים, צניחה יכולה להיות קלה, בינונית או חמורה.

נשים רבות עם צניחה קלה יהיו מודעות לכך שהיא קיימת אך לא תמיד יסבלו מסימפטומים הקשורים בכך. נשים אחרות יחושו תחושה של בליטה באיזור הנרתיק, במיוחד בסוף היום או לאחר מאמץ כלשהו.

לצניחה יכולות להתלוות גם בעיות נוספות כגון בעיות בשלפוחית השתן, קושי בריקון המעיים, כאבי גב תחתון או אגן, כאב או אי נוחות בזמן קיום יחסים.

הצניחה יכולה להתרחש בכל אחד מאברי האגן, ולעיתים אף ביותר מאחד.

צניחת שלפוחית השתןדוגמא לצניחה , כאשר היא מופיעה בשלפוחית השתן.

טיפים למניעת צניחה:

בשורות הבאות נסקור כמה פעולות יומיומיות שאפשר לעשות כדי להפחית את הסיכויים לצניחה  וכך גם להשפיע לטובה על איכות החיים:

  • יציבה נכונה – ישיבה, עמידה או הליכה בצורה שפופה/כפופה, מפחיתה את יכולת הכיווץ של רצפת האגן והסוגרים ואת תמיכת שרירי הגב. לעומת זאת – הארכת עמוד השדרה ושמירה על יציבה זקופה, משפרת באופן אוטומטי את פעילות שרירי רצפת האגן ושרירי הליבה.
  • יציאות רכות – כדאי לשמור על מזון תקין הגורם ליציאות רכות ומונע מאמץ של המעי, כך יהיה פחות לחץ על הרקמות התומכות באברי האגן.
  • מומלץ מאוד לטפל במקרים של אלרגיות או זיהומים בבית החזה כדי למנוע שיעול ממושך או התעטשויות מרובות הגורמות לעליה בלחץ התוך בטני.
  • פעילות גופנית – מומלץ מאוד לעסוק בפעילות גופנית אך יחד עם זאת לא להפריז. בעיקר כדאי להיות קשובים לגוף ולא לחשוב שגופנו מסוגל לספוג הכל . כמובן בזמן התירגול להקפיד לשמור על רצפת האגן.
  • משקל עודף  – למשקל עודף שני סיכונים; ראשית הוא יוצר הגברה של הלחץ התוך בטני, מה שמאלץ את שרירי רצפת האגן לעבוד קשה יותר כדי לספק תמיכה. שנית – מחקרים מראים כי תזונה עתירת קלוריות ושומן רווי יוצרת סביבה חומצית בגוף אשר מזוהה עם שיעור גבוה יותר של אי שליטה.
  • הרמת משאות – כדאי להרים משקלים בצורה נכונה, כדי שהמאמץ לא יפול על איזור מסוים בגוף אלא יתפזר בצורה נכונה. באופן כללי, כדאי להימנע ולהרים כמה שפחות.
  • תירגול תמידי – ביצוע תרגילים ספציפיים של רצפת האגן
  • במקרים של יובש בנרתיק כדאי להתייעץ עם גורם רפואי ולשקול טיפול ע"י הגברת הלחות בנרתיק או שימוש באסטרוגן כדי לא לאבד את טונוס השריר.
  • אורגזמה – כן,כן, גם להנאה יש צדדים בריאותיים, היא מגבירה את זרימת הדם למקום ואת התכווצות השרירים.
 
כיצד מתבצע הטיפול בצניחת אברי האגן:

הפיזיותרפיה תמיד מתרחשת באופן פרטני , הטיפול הוא רגיש ומקצועי.

בתחילה תתבצע הערכה יסודית, בראיון יהיו שאלות לגבי הסימפטומים שלך, אופיים ומשכם. כיצד הם משפיעים על אורח החיים שלך. ההיסטוריה הרפואית שלך, תזונה ועוד. לאחר מכן תתבצע בדיקה גופנית שתכלול גם בדיקת יציבה, גב תחתון ,שרירי בטן ובדיקה פנימית.

לאחר הבדיקה תקבלי הסבר מפורט על תוצאות הבדיקה ועל אפשרויות הטיפול. זו הזדמנות טובה לשאול כל מה שעולה בדעתך כדי שתוכלי לקבל הבנה טובה יותר של אופי הבעיה ואופן הטיפול בה.

מכיוון שסיבת הצניחה היא חוסר תמיכה מספקת באברי האגן עקב חולשה של הרקמות התומכות, קרע או פגיעה ממקור אחר, ישנו צורך לעזור ולשפר את הכוח של שרירי רצפת האגן כדי שיוכלו לספק תמיכה רבה יותר לאברי האגן ולמנוע את החמרת הצניחה.

חשוב לציין כי הפיזיותרפיה לא תוכל להחזיר את האיברים שצנחו למקומם,

אך בהחלט תתן לך כלים וידע איך "להתנהג" עם הצניחה ואיך להימנע מפעילויות מסוימות מזיקות, ולעזור לך לבצע שינויים פשוטים באורח החיים שימנעו ממך גרימת נזק נוסף לרצפת האגן.

כמו כן, לעיתים הצניחה משפיעה גם על האיברים הסמוכים, שלפוחית השתן והרקטום וגורמת לליקויים גם בהם כמו אי שליטה על שתן או עצירויות, וגם בזה צריך לטפל במקביל לטיפול בצניחה.

את הצניחה מקובל לחלק למספר דרגות, כאשר לא כל הדרגות מתאימות לטיפול פיזיותרפי וישנן דרגות שבהן אין מנוס אלא לנתח,

גם במקרים אלה, לאחר הניתוח מומלץ מאוד להגיע לפיזיותרפיה לשיקום רצפת האגן על מנת לשמר את תוצאות הניתוח וללמוד כיצד לא להגיע שוב למצב של צניחה.